Story Flow Light
Story Flow Light är en sparkcykel för barn från 4 år och uppåt. Hjulen lyser upp när du åker på den, vilket alla barn kommer att älska. På mörka vintereftermiddagar och -kvällar ger den en otrolig effekt och lyser upp gatan.
Sparkcykeln är utrustad med broms och greppband i mjukt skum. Det mjuka skummet på däcket gör skotern bekväm att stå på och förbättrar körupplevelsen. Det ger ökad komfort. Däcket är extra brett jämfört med andra modeller på marknaden, vilket gör den extremt stabil att köra. Dessutom har Story Flow TPR-handtag med extra slitstarkt gummi för ett fast grepp om scootern och ökad kontroll.
Allt detta gör Story Flow till den perfekta scootern för barn som provar en tvåhjulig scooter för första gången. Den är justerbar från 75,5 - 90,5 cm i höjd och kan anpassas i takt med att barnet växer. Det justerbara styret gör att scootern kan användas av yngre barn upp till tonåringar och klarar en belastning på 100 kg.
Den eleganta designen gör den bekväm för resor till och från skolan eller dagis, men också för terrängresor tack vare de stora hjulen.
Gratis frakt Över 900 Kr.
399 kr → 900 Kr Fraktavgift 59 Kr.
Läs mer här.
Vi levererar inom 1- 2 vardagar, om alla produkterna finns på lager. Leveransen kommer med spårning, så du kan följa ditt paket hela vägen hem.
Läs mer här.
Är du osäker på om du har beställt rätt produkt? Inga problem, hos oss har du 365 dagar på dig att fundera.
Vi erbjuder gratis returfrakt om du vill byta mot en annan storlek eller färg. Du behöver bara beställa önskad produkt på webbplatsen och inkludera den nya orderbekräftelsen i returpaketet.
Läs mer här.
| Total höjd | 75,5-90,5 cm |
|---|---|
| Justerbarhet | Ja |
| Core design | Spoked |
| Hjul diameter | 140 mm |
| Antal hjul | 2 |
| Bar höjd | 490 mm - 640 mm (19.29" - 25.20") |
| Bar bredd | 300 mm (11.8") |
| Min. Qty Allowed in Shopping Cart (B2B) | 1 |
| Qty Increments (B2B) | 1 |
| Däckmaterial | Patenterad plast, Polypropen |
| Kärna material | Aluminium |
| Hjulprofil | Rund |
| Hopsättning | Delvis monterad |
| Styrning | Standard |
| Bar material | Aluminium |
| Art.nr | 101005110967-vconf |
| Enable Qty Increments (B2B) | Nej |
| Taxcode | 9503.0010.00 | Kick Scooters |
| Deck längd | 360 mm |
| Deck bredd | 100mm - 130mm |
| Vikt | 2600 g |
| EN14617-test | Kan godkännas |
Storleksguide för Pendlar-scootrar och Barnscootrar
När du väljer en scooter för pendling eller för barn är det viktigt att hitta rätt höjd för att säkerställa bra komfort och kontroll. Här är våra rekommendationer:
Ange din totala längd i CM
| Användarens längd | Rekommenderad scooterhöjd |
|---|---|
| Mindre än 100 cm | 65 - 70 cm |
| 100 - 110 cm | 69 - 72 cm |
| 110 - 120 cm | 71 - 75 cm |
| 120 - 130 cm | 74 - 77 cm |
| 130 - 140 cm | 76 - 80 cm |
| 140 - 150 cm | 79 - 84 cm |
| 150 - 160 cm | 83 - 88 cm |
| 160 - 170 cm | 87 - 94 cm |
| 170 - 180 cm | 93 - 100 cm |
| 180 cm + | 95 cm + |
Rekommenderad höjd:
Vi rekommenderar att den totala höjden på sparkcykeln (från marken till toppen av styret) är mellan användarens höft och nedre delen av bröstkorgen.
Se vår illustration för ett visuellt exempel:
Justerbara Sparkcyklar:
De flesta sparkcyklar och barnsparkcyklar har justerbar styrehöjd.
Under varje produkts specifikationer kan du se både minimum och maximum höjd, vilket gör det enkelt att avgöra om sparkcykeln passar ditt barn - eller flera användare i familjen.
Detta gör att sparkcykeln kan växa med åkaren och säkerställer optimal användning över tid.
Särskilt för yngre barn (2 - 6 år):
Yngre barn föredrar ofta lättare sparkcyklar - t.ex. gjorda av aluminium eller plast.
Denna information finns också under produktens specifikationer.
”Kvastmetoden” - Hitta rätt höjd:
En enkel och effektiv metod för att hitta den perfekta höjden är ”kvastmetoden”:
- Håll en kvast horisontellt framför dig.
- Placera den i den höjd där du vill ha styret (vanligtvis runt höftnivå - men det beror på personlig preferens).
- Mät avståndet från kvasten till golvet.
- Lägg till ca 5 cm - eftersom du är lite upphöjd från marken när du står på sparkcykeln.
Exempel:
Om du mäter 70 cm från kvasten till golvet, lägg till 5 cm - 75 cm är den optimala totala höjden på sparkcykeln.
Viktigt att veta:
sparkcyklar och barnsparkcyklar är designade med justerbar höjd eftersom de inte utsätts för samma påfrestningar som Trick Sparkcykel.
Trick Sparkcyklar måste däremot vara 100 % fasta och kan därför inte justeras i höjd.
| Total höjd | 75,5-90,5 cm |
|---|---|
| Hopsättning | Delvis monterad |
| Justerbarhet | Ja |
| Styrning | Standard |
| Core design | Spoked |
| Bar material | Aluminium |
| Hjul diameter | 140 mm |
| Art.nr | 101005110967-vconf |
| Antal hjul | 2 |
| Taxcode | 9503.0010.00 | Kick Scooters |
| Bar höjd | 490 mm - 640 mm (19.29" - 25.20") |
| Deck längd | 360 mm |
| Bar bredd | 300 mm (11.8") |
| Deck bredd | 100mm - 130mm |
| Däckmaterial | Patenterad plast, Polypropen |
| Vikt | 2600 g |
| Kärna material | Aluminium |
| EN14617-test | Kan godkännas |
| Hjulprofil | Rund |

























