Den här trehjuliga sparkcykeln rekommenderas till barn från 1,5 till 4 år. Sparkcykeln kan justeras i höjd och anpassas till ditt barn medan det växer. Sparkcykeln har en framlykta och ljus i hjulen. Den kan vikas ihop så att den tar väldigt lite plats.
Ditt barn tränar sin motorik och balans på den här barnsparkcykeln. Sparkcykeln styrs nämligen inte genom att bara vrida på ratten i rätt riktning, men också genom att placera vikten på sidorna. På det här sättet stärks ditt barns balans.
Gratis frakt Över 900 Kr.
399 kr → 900 Kr Fraktavgift 59 Kr.
Läs mer här.
Vi levererar inom 1- 2 vardagar, om alla produkterna finns på lager. Leveransen kommer med spårning, så du kan följa ditt paket hela vägen hem.
Läs mer här.
Är du osäker på om du har beställt rätt produkt? Inga problem, hos oss har du 365 dagar på dig att fundera.
Vi erbjuder gratis returfrakt om du vill byta mot en annan storlek eller färg. Du behöver bara beställa önskad produkt på webbplatsen och inkludera den nya orderbekräftelsen i returpaketet.
Läs mer här.
| Justerbarhet | Ja |
|---|---|
| Core design | Solid |
| Kullager | ABEC-5 |
| Hjul diameter | 80 - 110 mm |
| Rekommenderad ålder | 2 - 4 år gamla |
| Antal hjul | 3 |
| Vikt | 4 kg / 7.71 lbs |
| Bar höjd | 520 mm - 630 mm (20.47" - 24.80") |
| Bar bredd | 300 mm (11.81") |
| Däckmaterial | Nylon |
| Hjulprofil | Platt |
| Hopsättning | Delvis monterad |
| Styrning | Lean Into |
| Bar material | Aluminium |
| Art.nr | 0101005062068-vconf |
| Enable Qty Increments (B2B) | Nej |
| Taxcode | 9503.0010.00 | Kick Scooters |
Storleksguide för Pendlar-scootrar och Barnscootrar
När du väljer en scooter för pendling eller för barn är det viktigt att hitta rätt höjd för att säkerställa bra komfort och kontroll. Här är våra rekommendationer:
Ange din totala längd i CM
| Användarens längd | Rekommenderad scooterhöjd |
|---|---|
| Mindre än 100 cm | 65 - 70 cm |
| 100 - 110 cm | 69 - 72 cm |
| 110 - 120 cm | 71 - 75 cm |
| 120 - 130 cm | 74 - 77 cm |
| 130 - 140 cm | 76 - 80 cm |
| 140 - 150 cm | 79 - 84 cm |
| 150 - 160 cm | 83 - 88 cm |
| 160 - 170 cm | 87 - 94 cm |
| 170 - 180 cm | 93 - 100 cm |
| 180 cm + | 95 cm + |
Rekommenderad höjd:
Vi rekommenderar att den totala höjden på sparkcykeln (från marken till toppen av styret) är mellan användarens höft och nedre delen av bröstkorgen.
Se vår illustration för ett visuellt exempel:
Justerbara Sparkcyklar:
De flesta sparkcyklar och barnsparkcyklar har justerbar styrehöjd.
Under varje produkts specifikationer kan du se både minimum och maximum höjd, vilket gör det enkelt att avgöra om sparkcykeln passar ditt barn - eller flera användare i familjen.
Detta gör att sparkcykeln kan växa med åkaren och säkerställer optimal användning över tid.
Särskilt för yngre barn (2 - 6 år):
Yngre barn föredrar ofta lättare sparkcyklar - t.ex. gjorda av aluminium eller plast.
Denna information finns också under produktens specifikationer.
”Kvastmetoden” - Hitta rätt höjd:
En enkel och effektiv metod för att hitta den perfekta höjden är ”kvastmetoden”:
- Håll en kvast horisontellt framför dig.
- Placera den i den höjd där du vill ha styret (vanligtvis runt höftnivå - men det beror på personlig preferens).
- Mät avståndet från kvasten till golvet.
- Lägg till ca 5 cm - eftersom du är lite upphöjd från marken när du står på sparkcykeln.
Exempel:
Om du mäter 70 cm från kvasten till golvet, lägg till 5 cm - 75 cm är den optimala totala höjden på sparkcykeln.
Viktigt att veta:
sparkcyklar och barnsparkcyklar är designade med justerbar höjd eftersom de inte utsätts för samma påfrestningar som Trick Sparkcykel.
Trick Sparkcyklar måste däremot vara 100 % fasta och kan därför inte justeras i höjd.
| Justerbarhet | Ja |
|---|---|
| Bar bredd | 300 mm (11.81") |
| Core design | Solid |
| Däckmaterial | Nylon |
| Kullager | ABEC-5 |
| Hjulprofil | Platt |
| Hjul diameter | 80 - 110 mm |
| Hopsättning | Delvis monterad |
| Rekommenderad ålder | 2 - 4 år gamla |
| Styrning | Lean Into |
| Antal hjul | 3 |
| Bar material | Aluminium |
| Vikt | 4 kg / 7.71 lbs |
| Art.nr | 0101005062068-vconf |
| Bar höjd | 520 mm - 630 mm (20.47" - 24.80") |
| Taxcode | 9503.0010.00 | Kick Scooters |
SE OCKSÅ
- Sparkcyklar
- Transport
- Barn Sparkcykel
- Story Flex 3-Hjulet LED Sparkcykel

























